Badanie EKG (Elektrokardiografia) pozwala ocenić aktywność elektryczną serca – rytm serca, przewodzenie impulsów w sercu, obecność niedokrwienia i ich zaburzenia – np. arytmie, pauzy i inne. Badanie EKG spoczynkowe pokazuje zapis elektryczny serca wyłącznie w momencie wykonywania tego badania – jeżeli zaburzenia występują sporadycznie, można nie odnotować ich w takim pojedynczym zapisie. Dlatego czasami wykonuje się badania EKG w sposób ciągły – nazywa się to pomiarem EKG metodą Holtera.
Holter EKG jest badaniem czynności elektrycznej serca w określonym okresie czasu, najczęściej około 24 godzin. W naszej placówce możliwy jest pomiar również przez dłuższy czas – można wykonać Holter 48 godzin lub Holter 7 dniowy. Maksymalny czas rejestracji wynosi około 14 dni (dotyczy urządzeń firmy Shiller). Holter EKG 12 odprowadzeniowy różni się od Holtera 5 odprowadzeniowego obecnością dodatkowych odprowadzeń przedsercowych – co daje więcej informacji i pozwala ocenić zapis nawet w przypadku dużych zakłóceń. Holter 5 odprowadzeniowy pozwala za to na dłuższy czas rejestracji, nawet do 14 dni, aparat jest bardziej poręczny i wygodniejszy.
Dzięki badaniu można wykryć przyczynę lub monitorować leczenie takich chorób, jak:
Omdlenia i utraty przytomności, zaburzenia rytmu serca związane z różnymi sytuacjami klinicznymi a także w wyniku choroby wieńcowej i po zawale serca, zaburzenia przewodzenia i pauzy w pracy serca wymagające leczenia za pomocą wszczepienia stymulatora serca (tzw. rozrusznika serca). Można także ocenić rytm po wszczepieniu stymulatora serca.
Badanie Holter EKG przydaje się również w obserwacji niektórych wrodzonych chorób serca.
W celu wykonania badania, na klatkę piersiową pacjenta przykleja się elektrody do których podłącza się przewody wychodzące z aparatu rejestrującego, przypominającego walkmana. Z tak podłączonym aparatem chodzi się przez następne 24 godziny lub dłużej, zależnie od wskazań, wykonując normalne czynności życiowe. W trakcie badania należy zapisywać swoją aktywność fizyczną i emocjonalną (na przykład zdenerwowanie) oraz występujące objawy, takie jak: ból w klatce piersiowej, poczucie arytmii, omdlenie lub zasłabnięcie. Warto też zapisywać jakie leki i o której godzinie zostały przyjęte. Ważną rzeczą jest aby w trakcie badania prowadzić aktywność fizyczną, ponieważ jedną z istotnych kwestii jest sprawdzenie jak serce reaguje na wysiłek fizyczny. Po upływie czasu przeznaczonego na badanie, aparat zostaje zdjęty, po czym podłącza się go do komputera, na który przegrywany jest zarejestrowany zapis EKG. Następnie lekarz kardiolog dokonuje odczytu i interpretacji zapisu EKG.
Przed badaniem należy się wykąpać. Po kąpieli nie należy smarować ciała tłuszczem ani balsamem. Mężczyźni powinni dodatkowo ogolić owłosienie na klatce piersiowej w miejscach gdzie będą przyklejane elektrody – okolica przedsercowa, górna połowa klatki piersiowej. Działania te są potrzebne dla zapewnienia prawidłowej przewodności elektrycznej skóry, ważnej dla przeprowadzanego badania. W trakcie badania nie można kąpać się ani brać prysznica, ponieważ aparaty Holtera nie są wodoodporne i zamoczenie go mogłoby doprowadzić do jego zniszczenia.
Aby wykonać badanie Holter EKG prywatnie, należy skontaktować się z rejestracją placówki.
Ceny badań – CENNIK
Opłata dodatkowa związana z nieoddaniem aparatu w wyznaczonym terminie – 300 pln/doba